Tatranské vrcholy – vysokohorský sprievodca

S príchodom letnej turistickej sezóny a aj vzhľadom na časté otázky ohľadom tejto publikácie, sme sa rozhodli spolu so súhlasom jej autora (Arno Andráši) poskytnúť vám príležitosť k nahliadnutiu do tejto, dnes už legendárnej, knihy.

Tatranské vrcholy – vysokohorský sprievodca

Vyjadrenie spoluautora publikácie vysokohorského sprievodcu “Tatranské vrcholy”:

“Som rád,  že aj po rokoch je stále o tohto vysokohorského sprievodcu Vysokými Tatrami živý záujem. Cieľom tu bolo ukázať najkrajšie trasy a štíty a zároveň poskytnúť všetky potrebné informácie aby každého turistu bezpečne doviedol do vytýčeného cieľa. Hlavnú časť knihy, trasy a štíty, napísal môj otec, Július Andráši, ktorý ich osobne prešiel a dôverne poznal a tak poskytol popis ciest a označil ich časovú a fyzickú náročnosť.  Pre praktické použitie som potom doplnil sprievodcu o obrazovú časť, mapy a vrcholové pohľady. Budem veľmi rád, keď sa aj nová generácia turistov zoznámi s oblasťami vo Vysokých Tatrách, ktoré boli niekedy pre nás otvorené a verím, že sa podarí opätovne tieto krásne miesta Vysokých Tatier sprístupniť.“

Arno Andráši

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juliús Andráši zaslúžilý majster športu ČSSR, zakladateľ a bývalý náčelník Horskej služby vo Vysokých Tatrách (roky: 1950-1962), horský vodca, autor kníh: Tatranské vrcholy – vysokohorský sprievodca,  Turistický sprievodca Hohe Tatra a  Výber horolezeckých výstupov Vysoké Tatry. (Foto: A. Andráši)


 

 

 

Arno Andráši, horolezec a skialpinista, dobrovoľný člen Horskej služby (od roku 1975 ), autor knihy: Tatranské vrcholy – vysokohorský sprievodca. (Foto: A. Andráši)

 

Pár slov z nášho pohľadu (OI Naše hory):

1.       Mnohé vaše otázky smerovali k voľbe štítov, ktoré žiadame otvoriť – tie sú založené práve na tejto publikácií, ktorú napísali skúsení horskí záchranári a vodcovia.

2.       Kniha podáva nielen detailný prehľad o možnostiach letnej vysokohorskej turistiky vo Vysokých Tatrách, ale kladie dôraz aj na bezpečnosť a ochranu prírody.

3.       178 štítov a 279 vysokohorských výstupov podáva obraz o miestach, ktoré boli pre turistov  dostupné ešte pred pár rokmi. Zákazy a zmätky v organizácií TANAPu spôsobili, že teraz sú viaceré vysokohorské trasy už turisticky temer neprechodné (odstránené istiace reťaze, zarastené kosodrevinou, neoznačené). Tu ide najmä o oboznámenie návštevníkov Vysokých Tatier s bežnými možnosťami pre vysokohorskú turistiku ešte v nedávnej dobe, ktoré si dnes už mnohí nevedia ani predstaviť.

Kópia knihy: HIK, o.z.