Via ferrata

Via ferrata (v taliančine „železná cesta“, v Nemecku známa ako Klettersteig – „výstupová cesta“) je zabezpečená turistická výstupová cesta, ktorá je vybavená pevne ukotvenými lanami, reťazami, stupmi a rebríkmi.

Turista používa pri výstupe jednoduché horolezecké vybavenie (ferratový set): prilbu, sedací a prsný alebo celotelový úväz a 2 slučky:

 

Ferrata takto umožňuje výstup pre turistov aj horolezcov bez použitia vlastných lán a istení a bez rizika spojeného s lezením bez týchto pomôcok. V chránenej oblasti zároveň poskytuje výhodu presne určenej cesty a nedovolí zbytočný pohyb v okolí. Budovanie via ferrat začalo už v 19. storočí, avšak viac ciest bolo takto zaistených pred temer 100 rokmi v Dolomitoch v čase 1. svetovej vojny. Pre ich zjavné výhody ich v posledných rokoch pribúda viac aj v našom okolí napr. v Slovinsku a Rumunsku.

A čo, sme my horší od nich?

Nakoniec, časti podobne zaistených úsekov už poznáme aj u nás z Vysokých Tatier, Slovenského raja, Višňového a inde. Obtiažnosti jednotlivých via ferrat sú spravidla označené v turistických sprievodcoch, a tak sa pre záujemcov dá trasa dobre odhadnúť a naplánovať.

Zámerom Našich hôr je zaistiť týmto spôsobom kritické miesta z troch dôvodov: bezpečnosť, jednoznačnosť (bez blúdenia v zlom počasí) a ochrana prírody. Tu vidíme aj najväčšiu možnosť dohody pri otvorení niektorých navrhovaných ciest vo Vysokých Tatrách.

A otázky – kde budú, kto ich navrhne, zaistí a ako budú financované? Diskusie na tieto témy už bežia nejaký čas. Možno dozrel aj čas na ich realizáciu.

Pre bližšie informácie pozri tiež články na stránkach hiking.sk.

 

Fotografie:

[foogallery id=“72″]